Ořechy SYSEL, suché plody a zdravé potraviny

Psyllium 200g

 
 

Psyllium husk - jitrocel indický 100%

Průměrné výživové hodnoty ve 100 g: Eneritická hodnota: 192 kcal/802 kj

Tuky: 0,60g, z toho nasycené mastné kyseliny 0,10 g

Sacharidy: 1,7g, z toho cukry 0,2g

Bílkoviny: 2,4g

Sůl: 0,02g

Vyrobeno v CZ

Země původu Indie

Dostupnost Skladem
84 Kč    
Kategorie SEMÍNKA
 

 

Tento druh jitrocele se pro farmakologické účinky semen pěstuje na plantážích, např. v Indii, Brazílií, na Blízkém východě i na severu Afriky. Hlavní léčebnou látkou je rozpustná vláknina ve formě bezbarvého slizu, který po zvlhnutí bobtná. Získává se z osemení, které se ze suchých semen sdírá a mele na prášek, osemení tvoří asi čtvrtinu objemu semene. Je schopno absorbovat vodu a tím asi desetinásobně zvětšit svůj objem, nejčastěji se používá jako šetrné projímadlo.

Po požití vstřebá v gastrointestinálním traktu vodu, tím se zvýší objem stolice a podpoří peristaltika střev. Používá se také k léčbě následků úplavice, nemocí urogenitálního traktu a dehydratace způsobené akutními průjmovými onemocněními, pomáhá proti vzniku hemoroidů, vychlípeninám a rakovině tlustého střeva. Protože i semena v kontaktu s vodou zvětšují svůj objem, slouží při redukční dietě k omezení chuti k jídlu, po požití vytvářejí v žaludku pocit „plnosti“. Pomáhá také snižovat hladinu cholesterolu.

Osemení jitrocele vejčitého (uváděného někdy jako jitrocel indický) obsahují mnohé přírodní léčebné produkty, např. Psyllium. Vláknina získaná z osemení se používá také v potravinářství jako zahušťovadla nebo stabilizátory. Oloupaná semena, obsahující mj. olej, jsou vhodná i jako krmivo pro ptáky a zvířata.

Výrobce: Covitar sro, Rybná 716/24, 110 00 Praha